Inwestycje Zagraniczne w Polsce
06-10-2017

Przegląd prasy

Design i Mobilność

Głównym tematem konferencji pt Design in Mobility jest zrównoważone i odpowiedzialne projektowanie w kontekście mobilności. Design definiuje formę między kreatywnością a innowacyjnością, często decyduje także o sukcesie gospodarczym i konkurencyjności produktów. Wzornictwo to nie tylko atrakcyjne wizualnie przedmioty upiększające przestrzeń. Produkty wprowadzane na rynek muszą przede wszystkim pełnić rolę użytkową i zwracać uwagę odbiorców jakością wykonania.

W Gdyni zostaną zaprezentowane dwa produkty, które otrzymały nagrodę państwa austriackiego za „Dobrą Formę" w 2015 roku. Jest to motocykl elektryczny - Johammer J1 oraz wóz strażacki wykorzystywany na lotniskach - Rosenbauer Panther.

Felix Carl Keller, dyrektor designculture AG, prezes Stowarzyszenia Wzornictwa Szwajcarskiego, wypowiedział się o produktach nagrodzonych w Austrii w 2015 roku, jako o światowej klasie wzornictwie: „Silnymi cechami charakteryzujące austriackie prace designerskie są odwaga w projektowaniu oraz dobór odpowiednich wyważonych materiałów.”

Podczas konferencji wystąpi m.in.: Daniel Huber (współzałożyciel Spirit Design w 1993, partner zarządzający i szef w branży projektowania strategicznego), który zapozna nas z najnowocześniejszym projektem lotniskowego wozu strażackiego - Rosenbauer PANTHER, będącego synonimem szybkości, innowacyjności, bezpieczeństwa, dobrego wzornictwa i doskonałej skuteczności podczas zwalczania pożarów. Od 2003 roku firma Spirit Design jest odpowiedzialna za projektowanie wszystkich pojazdów Grupy Rosenbauer i większości jego produktów.

Drugim produktem, który Daniel Huber przedstawi jest 50-metrowy ekojacht "Morpheo". Język projektowania jachtu jest inspirowany awangardową architekturą Bauhaus z lat 20. i 30. XX wieku. Jest przykładem prostoty i wyrafinowanej elegancji jednocześnie. Do budowy statku zostały wykorzystane materiały z recyklingu, takie jak stal, szkło i stare drewno.

Philipp Halla (Dyrektor zarządzający austriackiej firmy VERTICAL eMobility) opowie o futurystycznym motocyklu elektrycznym Johammmer J1 z innowacyjną technologią energetyczną, osiągający prędkość 200 km/h oraz o hulajnodze – UCARVER, która osiąga maksymalną prędkość 25 km/h i świetnie integruje się ze środkami komunikacji miejskiej.

Roberto Romagnoli, włoski architekt zaprezentuje swój rower miejski. Projektant, wraz z twórcą Offiseria, postanowił użyć aluminium w celu stworzenia ramy, ze względu na cechy charakterystyczne wytrzymałości, lekkości i recyklingu. Celem "Street bike 10" jest połączenie silnego wzornictwa z technologią, materiałami recyklingu, innowacjami i silnikiem elektrycznym, aby osiągnąć nowy rodzaj zrównoważonej mobilności.

Günter Schönberger (Dyrektor zarządzający Bildrecht – austriacka organizacja zajmująca się prawami autorskimi artystów wizualnych) omówi problem praw autorskich dzieł we wzornictwie związanych z projektowaniem samochodów. Za przykład posłuży design austriackiego artysty Joachim Lothar Gartner, wykorzystanego na Porsche 911.

Po konferencji przewidziana jest część networkingowa podczas bankietu.

Konferencja Design in Mobility

Data: 7.10.2017 | 10:00-17:00

Miejsce: PPNT Gdynia, budynek III, Sala Kinowa

al. Zwycięstwa 96/98, Gdynia

Ilość miejsc ograniczona. Prosimy o rejestrację na stronie internetowej: dniaustrii.eu

 

Po konferencji temat mobilności i designu będzie kontynuowany w Muzeum Miasta Gdyni, gdzie zostanie zaprezentowany projekt "przenośnej kuchni" Anny Rosinke i Macieja Chmary.
"Mobile Hospitality" jako instalacja i zbiór obiektów porusza aspekty zarówno designu, estetyki miejsc publicznych, ale i kontaktów międzyludzkich. Artyści próbując znaleźć odpowiedź na pytanie: "czy indywidualna inicjatywa w domenie wyglądu otoczenia należy do twórcy, czy do wszystkich korzystających z przestrzeni?"; zachęcają by zasiąść przy ręcznie wykonanej przenośnej kuchni i poznać metody pożytecznej interwencji w przestrzeniach miejskich.
Projekt, zainicjowany w 2011 roku zdobył najważniejsze nagrody w dziedzinie designu, między innymi na międzynarodowym festiwalu designu DMY. Wystawa "Mobile Hospitality" jest częścią stałą ekspozycji muzeum w Wiedniu i była wystawiana między innymi w Nowym Jorku, Bratysławie czy Feldkirch. W Gdyni zagości po raz pierwszy.

Anna Rosinke i Maciej Chmara pochodzą z Gdyni, są absolwentami Wydziału Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, kształcili się również na Uniwersytecie Sztuki w Linzu oraz Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu oraz Wiedeńskim Uniwerytecie Technicznym. W 2011 roku z dużym sukcesem prowadzą własne studio design w Wiedniu, a od niedawna także w Berlinie.

Wernisaż wystawy:

Data: 7.10.2017 | 18:00
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni
ul. Zawiszy Czarnego 1

Wystawa potrwa do dnia 29.10.2017.

Organizatorzy:
austriackie stowarzyszenie FACT - free art & culture transfer Magdalena Jaetke
www.facebook.com/fActWien/
Konsul Honorowy Republiki Austrii w Gdańsku, Marek Kacprzak

PPNT Centrum Designu Gdynia 
www.centrumdesignu.gdynia.pl

Muzeum Miasta Gdyni www.muzeumgdynia.pl


Czytaj oryginalny artykuł
źródło: 2017-10-06

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. BiznesPolska Media Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze wulgarne lub niezgodne z polskim prawem zostaną usunięte.
06-10-2017

Zobacz także

  • Czy to blokada rynku czy stabilizacja? 100 dni Apteki dla Aptekarza

    Stabilny poziom cen leków, widoczna równowaga i uspokojenie rynku, a także większa odpowiedzialność farmaceutów za prowadzenie aptek - tak Naczelna Izba Aptekarska ocenia skutki nowelizacji Prawa farmaceutycznego, zwanej „Apteką dla Aptekarza”. Zupełnie inaczej wprowadzone zmiany ocenia Business Centre Club: - Nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne, która weszła w życie 25 czerwca br., zwana potocznie „apteką dla aptekarza" (AdA), wprowadziła najbardziej przeregulowany i restrykcyjny model rynku aptecznego, niespotykany w rozwiniętych krajach Zachodu, zablokowała rozwój rynku aptek i zaczyna wpływać na spadek ich liczby oraz wzrost cen leków."

BizPoland Magazine - our monthly magazine for Foreign Investors.

Copyright © 2016 BiznesPolska.pl