Inwestycje Zagraniczne w Polsce
26-07-2017

Przegląd prasy

Rosną inwestycje średnich polskich firm. Zagranica wciąż się boi. Czego?

Aż o blisko 40 proc. wzrosły w pierwszym kwartale inwestycje średnich firm z polskim kapitałem. Niepewność polityczna sprawia, że inwestycje w Polsce wstrzymuje zagranica.

Po ostrym wyhamowaniu w 2016 r., kiedy inwestycje firm spadły aż o 12 proc., w pierwszych trzech miesiącach tego roku widać odbicie.

Jak wynika z przygotowanych dla „Wyborczej” danych Głównego Urzędu Statystycznego, wszystkie średnie i duże firmy w pierwszym kwartale zwiększyły nakłady inwestycyjne rok do roku o 1,2 proc., do 21,5 mld zł. Te dane nie obejmują najmniejszych firm zatrudniających poniżej 50 pracowników.

Największą aktywność wykazały średnie firmy z przewagą polskiego kapitału. To one zwiększyły nakłady o blisko 40 proc.

– To głównie inwestycje w zużyty sprzęt, zużyte maszyny niepowodujące zwiększenia wolumenu sprzedaży. To nie inwestycje odpowiadające na zwiększający się popyt – mówi „Wyborczej” Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu.

Aż o 40 proc. wzrosły inwestycje przedsiębiorstw produkujących wyroby tekstylne. – Stale potrzebny jest nowy sprzęt i maszyny, bo rośnie zapotrzebowanie na tzw. tkaniny techniczne. To m.in. odzież robocza czy tkaniny wykorzystywane w rolnictwie, budownictwie, przemyśle samochodowym. Poza tym wdrażane są programy unijne – mówi „Wyborczej” Aleksandra Krysiak, dyrektor Związku Pracodawców Przemysłu Odzieżowego i Tekstylnego.

Ale nie tylko. O rekordowe 75 proc. wzrosły inwestycje firm zajmujących się produkcją koksu i produktów z ropy naftowej (wykorzystywanych np. w budownictwie), a o blisko dwie trzecie – przedsiębiorstw produkujących wyroby farmaceutyczne. Więcej inwestowały też firmy produkujące komputery i urządzenia elektryczne, choć w tych sektorach imponujące wzrosty to zasługa jedynie mocnego ograniczania wydatków w ubiegłym roku.

– W 2017 r. planujemy inwestycje przede wszystkim w trzecim i czwartym kwartale. Będą one zorientowane głównie na modernizację fabryk oraz linii produkcyjnych, na których powstają nasze leki, wyroby medyczne, kosmetyki i inne kategorie produktowe – mówi nam Tomasz Furman, członek zarządu Aflofarm Farmacja Polska.


Czytaj oryginalny artykuł
źródło: 2017-07-26

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. BiznesPolska Media Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze wulgarne lub niezgodne z polskim prawem zostaną usunięte.
26-07-2017

Zobacz takżeBiznes Polska Newsletter

Komentowane


    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /biznespolska.pl/www/szablony/przeglad.php on line 264

BizPoland Magazine - our monthly magazine for Foreign Investors.

Copyright © 2016 BiznesPolska.pl