Inwestycje Zagraniczne w Polsce
27-06-2017

Przegląd prasy

Zarząd PDH Polska za rozszerzeniem projektu PDH o wariant polipropylenowy

Zarząd PDH Polska, spółki zależnej Polic, podjął uchwałę o rozszerzeniu projektu PDH o wariant polipropylenowy - poinformowały Police w komunikacie. Szacuje się, że ostateczne decyzje w tym zakresie zapadną w IV kwartale 2017 roku.

Wariant ten zakłada budowę kompleksu petrochemicznego składającego się z instalacji PDH, instalacji do produkcji polipropylenu, portu wraz z bazą zbiorników oraz instalacji pomocniczych i połączeń międzyobiektowych o zdolnościach produkcyjnych około 400 tys. t polipropylenu rocznie.

 

Rekomendacja zarządu została zaakceptowana przez radę nadzorczą PDH Polska.

 

"Choć zgody korporacyjne w tym zakresie jeszcze nie zapadły, to produkcja polipropylenu wpisywałaby się w główne założenia zaktualizowanej strategii Grupy Azoty. Oznaczałaby dalsze synergie w konsolidowanej grupie i dawała znaczący potencjał do dywersyfikacji jej przychodów. Realizacja projektu w wariancie polipropylenowym zakłada bliską współpracę spółki PDH Polska z zakładami Grupy Azoty w Policach i Kędzierzynie" - poinformował, cytowany w komunikacie prasowym, Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty.

 

Inwestycja oznaczałaby też wzmocnienie drugiego filaru operacyjnego grupy, działalności pozanawozowej. Silniejsza pozycja firmy na rynku chemicznym oznaczałaby spłaszczenie cykliczności biznesu Grupy Azoty.

 

Ostateczna decyzja o wariancie inwestycji zostanie podjęta najprawdopodobniej w IV kwartale 2017 roku, po wykonaniu studium wykonalności, w którym określona zostanie szacunkowa wartość inwestycji.

 

"Zarekomendowany przez zarząd PDH Polska jako dominujący wariant polipropylenowy na obecnym etapie przygotowania do inwestycji biznesowo i handlowo wygląda atrakcyjnie. Prognozowany jest dynamiczny wzrost popytu na polipropylen w regionie Europy Środkowej i Wschodniej sięgający do 2025 r. wzrostów średnio o 4,7 proc. rocznie. Wszystko to przy jednoczesnym braku zaawansowanych planów inwestycji w nowe instalacje polipropylenu w Europie" - informuje Andrzej Niewiński, prezes PDH Polska.

 

Jak podano w komunikacie prasowym, z analiz rynkowych wynika, że marża producentów surowców przesuwa się w kierunku pochodnych propylenu.

 

"Dlatego uzupełnienie projektu odwodornienia propanu (PDH) o instalację do produkcji polipropylenu zwiększa elastyczność i stabilizuje łączny poziom marż dla Grupy Azoty. Bardziej rozdrobniony rynek klientów na polipropylen zmniejszałby także ekspozycję grupy na ryzyko rynkowe w długim okresie" - podano w raporcie.

 

Polipropylen jest główną pochodną propylenu, stanowiącą ponad 60 proc. konsumpcji tego surowca w Europie Środkowej.

 

Spółka rozpatrywała dwa warianty inwestycji. Pierwszy dotyczy produkcji propylenu, drugi jest poszerzony o przetwarzanie go na polipropylen.

 

Wcześniejsze, pierwotne założenia budowy instalacji do produkcji wyłącznie propylenu, przewidywały, że koszt inwestycji wyniesie ok. 2,7 mld zł.

 

Inwestycja ma zostać ukończona w okolicach 2021 roku. (PAP Biznes)


Czytaj oryginalny artykuł
źródło: 2017-06-27

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. BiznesPolska Media Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze wulgarne lub niezgodne z polskim prawem zostaną usunięte.
27-06-2017

Zobacz także

BizPoland Magazine - our monthly magazine for Foreign Investors.

Copyright © 2016 BiznesPolska.pl