Inwestycje Zagraniczne w Polsce
27-03-2017

Przegląd prasy

Miedź mocno tanieje - w Escondida, po strajku, wznowienie produkcji coraz bliżej

Miedź na giełdzie metali w Londynie mocno tanieje w reakcji na zakończenie strajku w największej na świecie kopalni rud miedzi w Chile - Escondida - i przygotowania do wznowienia produkcji. Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana po 5.730,50 USD za tonę, po zniżce o 1,3 proc. - podają maklerzy.

Na giełdzie metali w Szanghaju spadek notowań miedzi w poniedziałek to aż 1,7 proc.

 

W Chile przez 6 tygodni trwał strajk 2,5 tys. górników największej na świecie kopalni miedzi Escondida.

 

Właściciel kopalni, australijski koncern BHP Billiton, chciał narzucić załodze nowe, znacznie gorsze warunki płacy i pracy.

 

BHP i strajkująca załoga kopalni doszli jednak do porozumienia. Zgodzono się na zachowanie dotychczasowych kontraktów płacowych dla pracowników kopalni.

 

"W Escondida robotnicy wracają do pracy na dotychczasowych warunkach płacowych, a następne rozmowy w tej sprawie dopiero za 18 miesięcy" - piszą w nocie analitycy Australia & New Zealand Banking Group.

 

Kopalniane związki zawodowe w Escondida podały, że praca może być wznowiona we wtorek.

 

Miedź staniała w piątek na LME o 21 dolarów do 5.804,00 USD za tonę.

 

13 lutego metal na LME był wyceniany najwyżej w tym roku - po 6.106,00 USD za tonę. (PAP)


Czytaj oryginalny artykuł
źródło: 2017-03-27

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. BiznesPolska Media Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze wulgarne lub niezgodne z polskim prawem zostaną usunięte.
27-03-2017

Zobacz także

 • Siedem nowych kierunków w letnim rozkładzie lotów z Katowice Airport

  Siedem nowych kierunków pojawiło się we wchodzącym w niedzielę w życie letnim rozkładzie lotów z Katowice Airport. Przedstawiciele lotniska liczą, że oferta czarterowa i najlepsza w historii portu siatka połączeń regularnych sprawią, iż 2017 r. będzie rekordowy.

 • Miejsca pracy zagrożone przez automatyzację

  Miejsca pracy milionów osób na całym świecie w najbliższych latach mogą być zagrożone ze względu na postępującą komputeryzację i zastępowanie ludzi robotami. Według najnowszego raportu sporządzonego na ten temat, ten problem szczególnie będzie dotyczyć Amerykanów.

 • Politycy SLD i PSL: dobrze, że Polska jest w UE, szkoda, że nie w strefie euro

  Po szczycie w Rzymie UE jest wzmocniona; członkostwo Polski przynosi korzyści, ale ciągle nie udało się wprowadzić kraju do strefy euro - ocenili w niedzielę politycy m.in. SLD i PSL, którzy uczestniczyli w negocjacjach akcesyjnych Polski do UE.

 • Polska będzie największym eksporterem mebli w Europie?

  Wierzymy, że Polska w eksporcie mebli będzie graczem nr 1 w Europie i jednym z największych producentów na świecie; na branżę łącznie ma trafić ok. 250 mln zł - stwierdził w rozmowie z PAP Tomasz Wiktorski, menedżer Programu Polskie Meble, koordynowanego przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR).

 • 64 proc. polskich firm obawia się cyberataków na systemy przemysłowe

  64 proc. polskich firm produkcyjnych obawia się cyberataków na systemy przemysłowe, których skutkiem może być np. wstrzymanie produkcji - wynika z najnowszego raportu PwC. "To co kiedyś było tylko science-fiction staje się rzeczywistością" - powiedział PAP Jacek Sygutowski, szef Zespołu Cyber Security w PwC.

BizPoland Magazine - our monthly magazine for Foreign Investors.

Copyright © 2016 BiznesPolska.pl