Inwestycje Zagraniczne w Polsce
20-03-2017

Przegląd prasy

Z prezes Yellen o wpływie pol. monetarnej USA na gospodarki CEE, w tym Polski - Morawiecki

Tematem zaplanowanego na początek kwietnia spotkania z szefową Fed Janet Yellen ma być wpływ polityki monetarnej Fed na gospodarki krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski – wynika z wypowiedzi wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego.

Wcześniej Morawiecki informował, że spotkanie zaplanowane jest na za dwa i pół tygodnia.

 

„Janet Yellen jest w pełni świadoma, jakie implikacje ma polityka monetarna USA, a więc kolejna podwyżka stóp procentowych, która miała miejsce. Prawdopodobnie powie mi o tym, co rynek spekuluje i co rynek wycenia czyli, że do końca tego roku jeszcze będą dwie podwyżki. W klasycznym modelu monetarno-finansowym oznaczało to odpływ pieniędzy z rynków wschodzących, do których my się zaliczamy, a jednocześnie jesteśmy ważnym graczem Europy Środkowej i Wschodniej i dla USA jesteśmy bardzo ważnym partnerem z punktu widzenia stabilności w tej części Europy” - powiedział w sobotę na spotkaniu z dziennikarzami Morawiecki.

 

„W związku z tym podczas spotkania z Janet Yellen i innymi członkami administracji amerykańskiej będę się starał mówić o tym, jakie są implikacje dla Europy ich polityki handlowej, monetarnej i finansowej” - dodał.

 

Morawiecki za dwa i pół tygodnia spotka się również z szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego Chirstine Lagarde. Tematem spotkania mają być nierównowagi w handlu na świecie oraz polityka rozwojowa.

 

Amerykańska Rezerwa Federalna podwyższyła w środę główną stopę procentową do 0,75-1,00 proc. z 0,50-0,75 proc. Członkowie Fed pozostawili bez zmian ścieżkę podwyżek stóp proc. i nadal oczekują jeszcze 2 ruchów w górę w 2017 r. oraz trzech w 2018 r.

 

Fed zamierza normalizować politykę pieniężną stopniowo. Janet Yellen po środowym posiedzeniu Fed powiedziała, iż jedna podwyżka mniej lub więcej względem mediany prognoz członków Fed (czyli 2 lub 4 podwyżki w 2017 r. i 2018 r.) również oznacza "stopniową" ścieżkę podwyżek. (PAP)


Czytaj oryginalny artykuł
źródło: 2017-03-20

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. BiznesPolska Media Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze wulgarne lub niezgodne z polskim prawem zostaną usunięte.
20-03-2017

Zobacz także

BizPoland Magazine - our monthly magazine for Foreign Investors.

Copyright © 2016 BiznesPolska.pl