Inwestycje Zagraniczne w Polsce
14-03-2017

Przegląd prasy

HB Reavis rozpoczyna budowę Agory w centrum Budapesztu

Zaledwie kilka miesięcy po starcie budowy Varso w Warszawie, międzynarodowa firma deweloperska HB Reavis rozpoczęła realizację kolejnej dużej inwestycji. Agora to projekt położony w samym centrum Budapesztu, w pobliżu reprezentacyjnego bulwaru Róberta Károlyego oraz ulicy Váci – jednej z najpopularniejszych lokalizacji biurowych w stolicy Węgier. Budowa pierwszego etapu o nazwie Agora Hub wystartowała w tym tygodniu, tuż po otrzymaniu pozwolenia na budowę. Inwestycję wyróżni między innymi nowoczesna architektura oraz duża ilość zieleni i przestrzeni publicznych.

Budapesztańską Agorę docelowo utworzy pięć budynków biurowych wraz z otaczającymi je terenami otwartymi dla wszystkich przechodniów. Łącznie powstanie tu ponad 136 000 mkw. powierzchni biurowej i handlowo-usługowej, a także podziemny garaż z 2 170 miejscami parkingowymi oraz stanowiskami do ładowania pojazdów elektrycznych. W budynkach znajdą się stojaki dla rowerów oraz prysznice i szatnie dla rowerzystów, a całość inwestycji zostanie zintegrowana z pobliskimi ścieżkami dla jednośladów.

Projekt architektoniczny Agory powstal na deskach renomowanej londyńskiej pracowni MAKE Architects oraz węgierskiego FINTA Studio. Jego realizacja zakończy się do 2023 roku – zgodnie z wstępnymi szacunkami, w budynkach Agory pracować będzie nawet 12 000 osób.

– Naszym celem jest stworzenie nowoczesnych obiektów, które wpiszą się w tkankę miejską i tradycje architektoniczne Budapesztu. Dużą rolę odegra otwarcie partnerów budynków i ich otoczenia – dzięki planowanym sklepom i restauracjom Agora będzie nie tylko atrakcyjną destynacją biznesową, ale też miejscem relaksu w trakcie i po godzinach pracy – mówi Zoltán Radnóty, prezes zarządu HB Reavis Hungary.

– Agora stanie się jednym z naturalnych punktów spotkań w Budapeszcie – komentuje Florian Frotscher, główny architekt odpowiedzialny za projekt po stronie Make Architects. – To połączenie nowoczesności i ponadczasowości z bogactwem i oryginalnością miejscowej architektury. Dzięki międzynarodowemu doświadczeniu znaleźliśmy sposób na jak najlepsze zagospodarowanie całości dostępnego terenu.

Codzienne udogodnienia, zieleń i rewitalizacja otoczenia

Jednym z atutów Agory będzie szeroka oferta handlowo-usługowa. W budynkach znajdzie się około 40 sklepów, restauracji, kawiarni i punktów usługowych, o łącznej powierzchni blisko 11 000 mkw., z czego 6 000 mkw. powstanie już w ramach pierwszego etapu budowy. Okoliczne tereny zielone zajmą obszar równy piętnastu kortom tenisowym. Rozległy plac, od którego projekt czerpie swoją nazwę, zaplanowano w centralnej części kompleksu.

– Zmianom ulegnie też bezpośrednie otoczenie Agory. W ramach projektu przebudujemy okoliczne ulice i skrzyżowania, docelowo obsadzając je również nową zielenią. Odnowimy też wyjście z najbliższej stacji metra, przystosowując je do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dodatkowo, w ramach kompleksu powstanie przystanek autobusów dalekobieżnych obsługiwanych przez jednego z największych krajowych przewoźników – mówi Tamás János Szabó, główny architekt z FINTA Studio.

Agora Hub – miejsce spotkań

Ośmiokondygnacyjny budynek Agora Hub zaoferuje 34 500 mkw. powierzchni do wynajęcia i będzie gotowy już za rok. Wyróżnią go jedne z największych w Budapeszcie pięter biurowych o powierzchni nawet 4 500 mkw. Zostanie tu otwarte m.in. centrum co-workingowe HUBHUB zarządzane przez HB Reavis. W pierwszym budynku kompleksu znajdzie się też 4 220 mkw. powierzchni przeznaczonej dla restauracji, kawiarni, sklepu spożywczego, apteki oraz innych usługodawców. Dodatkowo, 900 mkw. zajmie centrum fitness.

Projekt Agora powstaje zgodnie z wymogami certyfikacji ekologicznej BREEAM Outstanding, a także certyfikatu WELL Platinum – innowacyjnej metody oceny wpływu budynków na zdrowie i samopoczucie ich użytkowników.


Czytaj oryginalny artykuł
źródło: 2017-03-14

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. BiznesPolska Media Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze wulgarne lub niezgodne z polskim prawem zostaną usunięte.
14-03-2017

Zobacz także

BizPoland Magazine - our monthly magazine for Foreign Investors.

Copyright © 2016 BiznesPolska.pl