Inwestycje Zagraniczne w Polsce
08-03-2017

Przegląd prasy

Cena gazu w 2017 r. może być wyższa niż rok wcześniej - PGNiG

Cena gazu w 2017 r. może być wyższa niż w roku poprzednim - szacuje PGNiG. Z kolei cena ropy powinna utrzymywać się w przedziale 50-60 USD/bbl.

"Ograniczenie globalnej podaży ropy naftowej powinno w istotny sposób wpłynąć na kształtowanie się cen surowca w 2017 r. Solidarna realizacja założeń umowy powinna sprzyjać wzrostom ceny ropy naftowej" - poinformowało PGNiG w raporcie rocznym.

 

Spółka zaznaczyła jednak, że część producentów ropy (w tym USA, Chiny, Kanada, Brazylia, Libia i Nigeria) nie zobowiązała się do ograniczenia produkcji w 2017 r. W ich przypadku wzrost cen surowca może prowadzić do istotnego wzrostu produkcji. A to może częściowo zniwelować ograniczenie podaży.

 

"Warto również zaznaczyć, że poziom zapasów surowca jest bardzo wysoki. Niedobór podaży względem popytu musiałby się utrzymywać przez dłuższy czas, żeby zapasy uległy istotnemu zmniejszeniu" - zauważa PGNiG.

 

"W świetle powyższych informacji, cena ropy w 2017 r. może być istotnie wyższa niż w 2016 r., ale jednocześnie powinna utrzymywać się w granicach 50-60 USD/bbl" - szacuje spółka.

 

W 2016 r. poziom cen gazu w Europie był niski. Zdaniem firmy, jego utrzymanie w 2017 r. jest mało prawdopodobne.

 

"W drugim półroczu zaobserwowano wzrost kursu ropy, który przyczynił się do podwyżki cen indeksowanych kontraktów importowych gazu ziemnego w Europie. Prognozy wskazują, że tendencja ta może zostać utrzymana w nadchodzącym roku" - uważa PGNiG.

 

Podobne przesłanki windują cenę kontraktów importowych na rynku LNG.

 

Choć z drugiej strony oczekiwany wzrost mocy skraplających w Australii i USA może ograniczyć wzrost cen LNG oraz wpłynąć pośrednio na obniżkę ceny gazu ziemnego.

 

"(...) cena gazu w 2017 r. może być wyższa niż w roku poprzednim" - podsumowuje jednak ostatecznie PGNiG.

 

Prognozowane wzrosty może ograniczać konkurencja cenowa pomiędzy tradycyjnymi dostawcami (Rosja, Norwegia), a wchodzącymi na rynek europejski dostawcami LNG.

 

"W rezultacie ceny gazu na rynku zachodnioeuropejskim mogą kształtować się pomiędzy poziomem z 2016 r. (ok. 14 EUR/MWh), a obserwowanym na początku 2017 r. poziomem cen w kontraktach terminowych (ok. 18 EUR/MWh)" - podała gazowa spółka. (PAP)


Czytaj oryginalny artykuł
źródło: 2017-03-08

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. BiznesPolska Media Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze wulgarne lub niezgodne z polskim prawem zostaną usunięte.
08-03-2017

Zobacz także

 • Kolejne wzrosty wyników Grupy SARE

  Grupa SARE opublikowała szacunkowe dane za 2016 r., zgodnie z którymi skonsolidowane przychody wyniosły 41,3 mln złotych względem 38,3 mln złotych w 2015 r., co oznacza wzrost o 8%. Natomiast skonsolidowany zysk netto wyniósł 4,4 mln złotych względem 4 mln złotych w 2015 r., co z kolei jest wzrostem o 10%. Szacunkowa EBITDA Grupy SARE w roku 2016 wyniosła 6,6 mln złotych. Komentarz

 • Zysk netto PGNiG wyniósł w IV kw. 2016 roku 722 mln zł

  Zysk netto grupy PGNiG przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł w IV kw. 2016 roku 722 mln zł. Spółka w połowie lutego szacowała, że zysk, z uwzględnieniem odpisów aktualizacyjnych, wyniesie 690 mln zł.

 • Krezus ma list intencyjny ws. sprzedaży udziałów Gold Investments za 12,6 mln zł

  Krezus podpisał ze spółką Locum z Warszawy list intencyjny w sprawie sprzedaży 99,81 proc. udziałów swojej spółki zależnej, Gold Investments. Oferowana cena nabycia udziałów wynosi 12,6 mln zł.

 • JP Morgan obniżył wycenę akcji Eurocashu do 33,5 zł

  Analitycy JP Morgan, w raporcie z 2 marca, obniżyli cenę docelową akcji Eurocashu do 33,5 zł z 39,2 zł wcześniej. Nadal rekomendują "neutralnie".Biznes Polska Newsletter

Komentowane


  Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /biznespolska.pl/www/szablony/przeglad.php on line 264

BizPoland Magazine - our monthly magazine for Foreign Investors.

Copyright © 2016 BiznesPolska.pl