Inwestycje Zagraniczne w Polsce
17-02-2017

Przegląd prasy

WIG20 z najwyższym wzrostem w Europie - dzięki spółkom paliwowym

Silne wzrosty kursów spółek paliwowych - PKN Orlen, Lotosu i PGNiG - sprawiły, że WIG20 zwyżkował w czwartek najmocniej spośród europejskich indeksów. Wysokie były również obroty na GPW, które wyniosły 1,48 mld zł.

Indeks WIG20 wzrósł o 1,42 proc. do 2.215,36 pkt., i wyznaczył nowe tegoroczne szczyty. Od początku roku WIG20 notuje już 13,7 proc. wzrostu i jest najwyżej od połowy 2015 roku.

WIG wzrósł o 1,23 proc. do 58.610,28 pkt. Łącznie na rynku głównym wzrosły kursy 197 spółek a 161 spadły.

Obroty wyniosły 1,48 mld zł, czego 1,2 mld zł stanowiły obroty na akcjach spółek z WIG20.

Najwyższy wzrost w gronie dużych spółek, o 6,54 proc., zanotował PGNiG, który podał w czwartek rano szacunkowe wyniki za czwarty kwartał. Kurs spółki po czwartkowej sesji jest najwyżej od listopada 2015 roku.

PGNiG szacuje, że zysk netto grupy w czwartym kwartale 2016 roku wyniósł 690 mln zł, z uwzględnieniem wpływu odpisów aktualizacyjnych. EBITDA grupy w IV kwartale sięgnęła 1,69 mld zł, a EBIT 1,02 mld zł.

Podane przez PGNiG szacunkowe wyniki grupy za czwarty kwartał analitycy ocenili jako "wyraźnie lepsze od oczekiwań". Ich zdaniem, trudno na podstawie przekazanych przez spółkę informacji wskazać na powody rozbieżności od konsensusu, ale uwagę zwraca zdecydowanie wyższy od oczekiwań wynik w sektorze obrót i magazynowanie.

Wysokie wzrosty zanotowały w czwartek również spółki paliwowe - PKN Orlen zwyżkował o 4,6 proc., przy obrotach 278,3 mln zł, a Lotos o 2,3 proc., przy obrotach 51,9 mln zł.

Henryk Kowalczyk, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, cytowany na portalu Telewizji Republika powiedział, że obecny poziom udziału Skarbu Państwa w PKN Orlen jest bezpieczny, ale trzeba go podnieść. Dodał, że połączenie Orlenu z Lotosem to pomysł, dzięki któremu w połączonej firmie wzrósłby udział procentowy Skarbu Państwa.

Po godz. 16.00 resort energii poinformował jednak, że nie prowadzi prac analitycznych związanych z ewentualną konsolidacją polskiego sektora naftowego. Po tej informacji PKN i Lotos ograniczyły wzrosty.

Spadki w indeksie WIG20 zanotowały jedynie: Cyfrowy Polsat (o 0,76 proc.), PZU (o 0,24 proc.), Orange Polska (o 0,21 proc.), LPP (o 0,12 proc.) i KGHM (o 0,04 proc.).

Jeden z najwyższych wzrostów na szerokim rynku, o 9,72 proc., zanotował Mabion. Akcjonariusze Mabionu zdecydowali w czwartek o emisji do 4,5 mln akcji przeprowadzonej za granicą, w Europie lub USA. Obroty akcjami Mabionu wyniosły 3,8 mln zł.

Na największych giełdach Europy dominowały spadki - niemiecki DAX zniżkował o godz. 17.00 o 0,4 proc. a brytyjski FTSE o 0,65 proc. W Stanach S&P spadał o 0,2 proc.


Czytaj oryginalny artykuł
źródło: 2017-02-17

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. BiznesPolska Media Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze wulgarne lub niezgodne z polskim prawem zostaną usunięte.
17-02-2017

Zobacz także

 • Hawe Telekom inwestuje w infrastrukturę światłowodową 2,4 mln USD

  Hawe Telekom, spółka z grupy Mediatel SA, zawarła umowę o dostarczenie, zainstalowanie, uruchomienie i 5-letni serwis nowego systemu transmisyjnego DWDM koncernu Huawei. Inwestycja jest elementem realizowanego przez spółkę planu restrukturyzacyjnego i umożliwi istotną poprawę wyników finansowych na poziomie całej grupy kapitałowej.

 • Gminy chcą polskiego e-busa

  Rewolucja jest o krok. Jak pisze w piątkowym wydaniu "Gazeta Polska", wkrótce czeka nas wielka przesiadka z autobusów napędzanych sinikami spalinowymi do e-busów. Zmiany ma wspierać rządowy Program Rozwoju Elektromobilności, który właśnie startuje.

 • Work Service: 39 proc. pracodawców planuje rekrutować Ukraińców

  39 proc. firm z powodu braku kandydatów na rodzimym rynku pracy planuje rekrutować Ukraińców; coraz częściej pracownicy ze wschodu obsadzani są na stanowiskach wymagających kwalifikacji - wynika z najnowszego badania "Barometr Rynku Pracy VII".

 • Centrum handlowe Platan szykuje się do rozbudowy

  Platan, jedno z większych centrów handlowych w Zabrzu, które każdego roku notuje około 4 mln odwiedzin, szykuje się do wprowadzenia zmian. Właściciel obiektu, firma Rockcastle, przygotowuje plan szeroko zakrojonej rozbudowy i modernizacji, których realizacja ma się rozpocząć na przełomie II i III kwartału 2017 roku. Dzięki temu zabrzańska galeria zyska nowe oblicze.Komentarz

 • Ekspert: konsolidacja Orlenu i Lotosu potrzebna

  Konsolidacja sektora paliwowego jest w Polsce potrzebna, bo wzmocni jego konkurencyjność. Większy podmiot będzie miał np. lepszą pozycję negocjacyjną w rozmowach dotyczących dostaw ropy - uważa redaktor naczelny branżowego portalu energetyka24 Piotr Maciążek.

 • W Warmińsko-Mazurskiej SSE firmy zainwestują ponad 1 mld zł

  Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna rozpoczęła wydawanie zezwoleń firmom, które w najbliższych latach zainwestują w sumie ponad 1 mld zł w Strefie.Biznes Polska Newsletter

Komentowane


  Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /biznespolska.pl/www/szablony/przeglad.php on line 264

BizPoland Magazine - our monthly magazine for Foreign Investors.

Copyright © 2016 BiznesPolska.pl