Inwestycje Zagraniczne w Polsce
16-02-2017

Przegląd prasy

Soho rośnie na skupie

Warszawski deweloper za 23 mln zł sprzedał nieruchomości powiązanej spółce. Teraz planuje skup akcji. Kurs wystrzelił.

Modne miejsca są w cenie. Giełdowe Soho Development sprzedało za 23 mln zł — plus 5,8 mln zł podatku — dwie nieruchomości na warszawskim Kamionku, w których działa m.in. restauracja Mateusza Gesslera. Kupującym jest spółka celowa, którą stworzył Maciej Zientara, pośrednio największy akcjonariusz Soho. Zaciągnęła na ten cel kredyt inwestycyjny. Jednocześnie w ramach umowy giełdowy deweloper zobowiązał się do kupna 40 proc. udziałów w tej spółce za 2,16 mln zł. Ma mieć też prawo złożenia od 2018 r. wiążącej oferty na kolejne udziały.

Jeszcze w połowie ubiegłego roku Soho Development ogłosiło przetarg na sprzedane właśnie nieruchomości. Nie wiadomo, czy złożono w nim inne oferty. Maciej Wandzel, prezes i jeden z głównych akcjonariuszy Soho, nie odpowiedział wczoraj na nasze prośby o kontakt. Gotówka za warszawskie nieruchomości ma trafić właśnie do akcjonariuszy — spółka zwołała walne zgromadzenie, na którym głównym punktem obrad jest przegłosowanie skupu akcji w celu ich umorzenia. Soho poza rynkiem regulowanym zamierza kupić do 7,57 mln papierów (6,8 proc. kapitału), oferując 3,04 zł za akcję. To o 104 proc. więcej niż kurs zamknięcia z wtorku. Nic dziwnego więc, że na środowej sesji kurs wystrzelił — za papiery spółki płacono w jej trakcie o 20 proc. więcej niż dzień wcześniej (i najwięcej od 2011 r.) przy dużych jak na Soho obrotach, przekraczających 1 mln zł. Jednocześnie Soho zapowiedziało, że za 16,9 mln zł odkupi akcje własne, stanowiące 10,69 proc. kapitału, od Progress FIZAN. To jednak operacja papierowa — fundusz ten jest bowiem w 100 proc. zależny od Soho Development. Soho w roku finansowym, zakończonym 30 września, miało 20,4 mln zł przychodów ze sprzedaży, notując przy tym 15,9 mln zł zysku netto. Głównym aktywem spółki są nieruchomości na terenie warszawskiego Soho Factory (powstaje tam osiedle mieszkaniowe), prowadzony jest też projekt deweloperski w Krakowie. Do Soho należy również pośrednio 32,5 proc. akcji odzieżowego Próchnika.


Czytaj oryginalny artykuł
źródło: 2017-02-16

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. BiznesPolska Media Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze wulgarne lub niezgodne z polskim prawem zostaną usunięte.
16-02-2017

Zobacz takżeBiznes Polska Newsletter

Komentowane


    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /biznespolska.pl/www/szablony/przeglad.php on line 264

BizPoland Magazine - our monthly magazine for Foreign Investors.

Copyright © 2016 BiznesPolska.pl