Inwestycje Zagraniczne w Polsce
08-02-2017

Przegląd prasy

Maspex czeka z wejściem na giełdę na stosowny moment

Założyciele polskiej firmy Maspex, produkującej artykuły spożywcze i soki, najprawdopodobniej opóźnią moment wejścia na giełdę do czasu pojawienia się możliwości przejęcia dużej firmy lub momentu, kiedy przekazanie Maspexu w inne ręce okaże się nieuchronne, powiedział prezes firmy.

Niektórzy inwestorzy chętnie skorzystaliby z możliwości zakupu akcji Maspexu, uważanego za jednego z najpoważniejszych kandydatów do debiutu giełdowego w Europie Środkowej i Wschodniej, żeby czerpać zyski z rosnącego popytu w regionie.

Bankowcy inwestycyjni prywatnie mówią, że wielokrotnie odwiedzali główną siedzibę Maspexu w Wadowicach na południu Polski, żeby przekonać właścicieli do wejścia na giełdę.

Jednak prezes Krzysztof Pawiński, jeden z założycieli i właścicieli firmy, powiedział agencji Reuters, że zmiana nie nastąpi, dopóki obecni właściciele w wieku powyżej 50 lat nie zdecydują się na całkowite wycofanie z interesów.

- To, że prowadzimy razem interesy od 25 lat, jest czymś wyjątkowym, ale nie jesteśmy tak naiwni, żeby zakładać, że nasze rodziny dogadają się miedzy sobą podobnie jak my – powiedział w rozmowie telefonicznej. – To dlatego debiut giełdowy jest dobrym rozwiązaniem na przyszłość, ale teraz nie jest odpowiedni moment i nie ma takiej potrzeby.

Zmiana pokoleniowa w polskich firmach prywatnych założonych w latach 90. jest zjawiskiem podkreślanym przez bankowców inwestycyjnych i firmy inwestujące na niepublicznym rynku kapitałowym. Firmy wykupujące często oferują inwestycje w takich firmach rodzinnych, ponieważ młodsze pokolenie rzadko jest zainteresowane kontynuowaniem dzieła rodziców.

Maspex został założony w 1990 roku tuż po upadku komunizmu przez sześciu polskich studentów. Od tamtego czasu udało im się przekształcić małe przedsiębiorstwo zajmujące się pakowaniem i sprzedażą zabielacza do kawy w jedną z największych firm spożywczych w Europie Środkowej i Wschodniej z roczną sprzedażą wynoszącą ok. 4 mld zł.

Firma jest znana z takich marek jak sok marchewkowy Kubuś czy makarony Lubella w Polsce, witaminy Plusssz na Węgrzech i napój Relax w Czechach i na Słowacji.

Maspex rozrastał się głównie poprzez przejęcia znanych marek – na przykład wody mineralnej Bucovina w Bułgarii przejętej w 2016 roku. Dzięki funduszom własnym i pożyczkom bankowym firma przejęła 18 firm, w tym 10 poza Polską.

- Gdybyśmy nie mieli wsparcia bankowego, a na horyzoncie pojawiłaby się szansa na naprawdę duże przejęcie, nie mielibyśmy problemu z odsprzedaniem części naszego stanu posiadania – powiedział Pawiński.

Maspex, która stawia w tym roku na jednocyfrowy wzrost dochodu, zamierza nadal trzymać się rynków Europy Środkowej i Wschodniej, według firmy atrakcyjnych ze względu na rozwijające się gospodarki, malejące bezrobocie i rosnącą inflację.

W tym roku grupa chce zainwestować ponad 350 mln zł – w 2016 roku było to 200 mln zł.

- Kraje Europy Zachodniej są równie interesujące, ale nie są dla nas tak atrakcyjne jak Europa Środkowa i Wschodnia – powiedział Pawiński.


Czytaj oryginalny artykuł
źródło: 2017-02-08

Komentarze : 1

NORTON 360 SETUP, 2017-03-14 13:52:59
Support for norton 360 setup by Rise zone, resolve all the issues related to your desktop or laptop with the help of our support by dedicated technicians.

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. BiznesPolska Media Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze wulgarne lub niezgodne z polskim prawem zostaną usunięte.
08-02-2017

Zobacz także

 • Polskie firmy wracają z produkcją nad Wisłę

  Chiny przestają być mekką dla spółek z naszego kraju. Jak czytamy w "Rzeczpospolitej" przedsiębiorcy powoli wycofują się z tamtejszych fabryk i coraz częściej decydują się na uruchomienie zakładów w naszym kraju. Przykładowo telewizory polskiej marki Kruger & Matz będą wkrótce produkowane w Polsce. Ich montażem zajmie się żyrardowska fabryka chińskiego koncernu TCL - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

 • Zysk netto grupy mBanku w IV kw. '16 wyniósł 292,5 mln zł, wyższy od konsensusu

  Zysk netto grupy mBanku w czwartym kwartale 2016 roku spadł do 292,5 mln zł z 309,4 mln zł rok wcześniej. Zysk banku okazał się 11 proc. wyższy do oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 263,4 mln zł.

 • Zarząd Polic skorygował wartość inwestycji w złoża fosforytów w Afryce

  Zarząd Polic podjął cztery uchwały dotyczące korekty wartości aktywów związanych z inwestycją w spółkę African Investment Group, posiadającą złoża fosforytów. Korekty wynikają z braku możliwości stwierdzenia wiarygodnej wartości tych aktywów.

 • Polnord zawarł przedwstępą umowę nabycia dwóch nieruchomości w Gdańsku

  Polnord zawarł 7 lutego przedwstępą umowę nabycia dwóch nieruchomości gruntowych w Gdańsku. Polnord planuje w tym miejscu wybudować 276 apartamentów wakacyjnych, o łącznej powierzchni użytkowej ponad 15.000 m kw.

BizPoland Magazine - our monthly magazine for Foreign Investors.

Copyright © 2016 BiznesPolska.pl