Inwestycje Zagraniczne w Polsce
08-02-2017

Przegląd prasy

Maspex czeka z wejściem na giełdę na stosowny moment

Założyciele polskiej firmy Maspex, produkującej artykuły spożywcze i soki, najprawdopodobniej opóźnią moment wejścia na giełdę do czasu pojawienia się możliwości przejęcia dużej firmy lub momentu, kiedy przekazanie Maspexu w inne ręce okaże się nieuchronne, powiedział prezes firmy.

Niektórzy inwestorzy chętnie skorzystaliby z możliwości zakupu akcji Maspexu, uważanego za jednego z najpoważniejszych kandydatów do debiutu giełdowego w Europie Środkowej i Wschodniej, żeby czerpać zyski z rosnącego popytu w regionie.

Bankowcy inwestycyjni prywatnie mówią, że wielokrotnie odwiedzali główną siedzibę Maspexu w Wadowicach na południu Polski, żeby przekonać właścicieli do wejścia na giełdę.

Jednak prezes Krzysztof Pawiński, jeden z założycieli i właścicieli firmy, powiedział agencji Reuters, że zmiana nie nastąpi, dopóki obecni właściciele w wieku powyżej 50 lat nie zdecydują się na całkowite wycofanie z interesów.

- To, że prowadzimy razem interesy od 25 lat, jest czymś wyjątkowym, ale nie jesteśmy tak naiwni, żeby zakładać, że nasze rodziny dogadają się miedzy sobą podobnie jak my – powiedział w rozmowie telefonicznej. – To dlatego debiut giełdowy jest dobrym rozwiązaniem na przyszłość, ale teraz nie jest odpowiedni moment i nie ma takiej potrzeby.

Zmiana pokoleniowa w polskich firmach prywatnych założonych w latach 90. jest zjawiskiem podkreślanym przez bankowców inwestycyjnych i firmy inwestujące na niepublicznym rynku kapitałowym. Firmy wykupujące często oferują inwestycje w takich firmach rodzinnych, ponieważ młodsze pokolenie rzadko jest zainteresowane kontynuowaniem dzieła rodziców.

Maspex został założony w 1990 roku tuż po upadku komunizmu przez sześciu polskich studentów. Od tamtego czasu udało im się przekształcić małe przedsiębiorstwo zajmujące się pakowaniem i sprzedażą zabielacza do kawy w jedną z największych firm spożywczych w Europie Środkowej i Wschodniej z roczną sprzedażą wynoszącą ok. 4 mld zł.

Firma jest znana z takich marek jak sok marchewkowy Kubuś czy makarony Lubella w Polsce, witaminy Plusssz na Węgrzech i napój Relax w Czechach i na Słowacji.

Maspex rozrastał się głównie poprzez przejęcia znanych marek – na przykład wody mineralnej Bucovina w Bułgarii przejętej w 2016 roku. Dzięki funduszom własnym i pożyczkom bankowym firma przejęła 18 firm, w tym 10 poza Polską.

- Gdybyśmy nie mieli wsparcia bankowego, a na horyzoncie pojawiłaby się szansa na naprawdę duże przejęcie, nie mielibyśmy problemu z odsprzedaniem części naszego stanu posiadania – powiedział Pawiński.

Maspex, która stawia w tym roku na jednocyfrowy wzrost dochodu, zamierza nadal trzymać się rynków Europy Środkowej i Wschodniej, według firmy atrakcyjnych ze względu na rozwijające się gospodarki, malejące bezrobocie i rosnącą inflację.

W tym roku grupa chce zainwestować ponad 350 mln zł – w 2016 roku było to 200 mln zł.

- Kraje Europy Zachodniej są równie interesujące, ale nie są dla nas tak atrakcyjne jak Europa Środkowa i Wschodnia – powiedział Pawiński.


Czytaj oryginalny artykuł
źródło: 2017-02-08

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. BiznesPolska Media Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze wulgarne lub niezgodne z polskim prawem zostaną usunięte.
08-02-2017

Zobacz także

 • Polskie firmy wracają z produkcją nad Wisłę

  Chiny przestają być mekką dla spółek z naszego kraju. Jak czytamy w "Rzeczpospolitej" przedsiębiorcy powoli wycofują się z tamtejszych fabryk i coraz częściej decydują się na uruchomienie zakładów w naszym kraju. Przykładowo telewizory polskiej marki Kruger & Matz będą wkrótce produkowane w Polsce. Ich montażem zajmie się żyrardowska fabryka chińskiego koncernu TCL - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

 • Zysk netto grupy mBanku w IV kw. '16 wyniósł 292,5 mln zł, wyższy od konsensusu

  Zysk netto grupy mBanku w czwartym kwartale 2016 roku spadł do 292,5 mln zł z 309,4 mln zł rok wcześniej. Zysk banku okazał się 11 proc. wyższy do oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 263,4 mln zł.

 • Zarząd Polic skorygował wartość inwestycji w złoża fosforytów w Afryce

  Zarząd Polic podjął cztery uchwały dotyczące korekty wartości aktywów związanych z inwestycją w spółkę African Investment Group, posiadającą złoża fosforytów. Korekty wynikają z braku możliwości stwierdzenia wiarygodnej wartości tych aktywów.

 • Polnord zawarł przedwstępą umowę nabycia dwóch nieruchomości w Gdańsku

  Polnord zawarł 7 lutego przedwstępą umowę nabycia dwóch nieruchomości gruntowych w Gdańsku. Polnord planuje w tym miejscu wybudować 276 apartamentów wakacyjnych, o łącznej powierzchni użytkowej ponad 15.000 m kw.

BizPoland Magazine - our monthly magazine for Foreign Investors.

Copyright © 2016 BiznesPolska.pl