Inwestycje Zagraniczne w Polsce

Porady Eksperckie

Kontrola złożonego zamówienia: jak wpływa na całość procesu importu?
Sprzedaż i Rozwój Biznesu

Kontrola złożonego zamówienia: jak wpływa na całość procesu importu?

Z doświadczenia naszej firmy zajmującej się pośrednictwem w imporcie z Azji wynika, że nawet doświadczeni importerzy, w tym pracownicy działów logistyki w korporacjach, nie zdają sobie sprawy z dostępności takiego narzędzia, jakim jest kontrola złożonego zamówienia. Można jej dokonać na każdym etapie: zweryfikować dostawcę, sprawdzić towar w trakcie i po produkcji, a także przed załadunkiem. Jak bardzo się taka kontrola przydaje, zaprezentuję na konkretnym przykładzie jednego z klientów.

Polski producent mebli biurowych zamówił w Chinach wykonanie stołów i krzeseł. Kontrola wykazała, że są zgodne ze specyfikacją, ale w uwagach znalazła się informacja, że na elementach metalowych jest wytłoczone logo chińskiej fabryki. Z punktu widzenia producenta sprzedającego meble pod własną marką, było to niedopuszczalne, tym bardziej, że w branży kontakt do rzetelnego i taniego wykonawcy bywa zawodową tajemnicą. Po natychmiastowej interwencji metalowe podstawy zostały podmienione na nowe - bez logotypu.

Reklamacja produktu sprowadzonego z Azji jest trudna i długotrwała. Zdecydowanie łatwiej jest zapanować nad rzetelnością jego wykonania dopóki towar nie opuścił fabryki. Kontroli dokonują wyspecjalizowane firmy, zatrudniające inspektorów znających branżę, a koszt ich pracy nie jest szczególnie wysoki - zwykle ok. 1200-1500 zł.

Oto podstawowe rodzaje możliwych kontroli:

- audyt dostawcy - tu sprawdza się wiarygodność firmy (czy istnieje, czy jest zarejestrowana, a także jej wyposażenie, możliwości produkcyjne, licencje, dokumentację itp.);

- kontrola w trakcie produkcji - tu sprawdza się, czy ilość i jakość produktów odpowiada zamówieniu, a także na jakim etapie jest realizowane zamówienie. Kontrolę przeprowadza się zwykle gdy 20-30 % zamówionej partii jest gotowe. Daje możliwość poprawienia na bieżąco ewentualnych usterek. Jeśli zamówiony towar nie jest standardowym produktem oferowanym przez dostawcę, ale robi się go według projektu zamawiającego, zleca się uprzednio dodatkową kontrolę próbek przedprodukcyjnych.

- kontrola przed wysyłką - sprawdza się wyprodukowane już, gotowe do wysłania produkty pod względem ich ilości i jakości. Można wybrać opcję sprawdzenia całości towaru lub losowo wybranych produktów;

- kontrola załadunku kontenera - tu już nie sprawdza się samego towaru, ale jego prawidłowe załadowanie do kontenera, zabezpieczenie przed podmianą zawartości, zabezpieczenie na czas transportu itp.

- analiza laboratoryjna produktu objętego restrykcyjnymi wymogami bezpieczeństwa i jakości zgodnymi z dyrektywami Unii Europejskiej (artykuły spożywcze, zabawki, sprzęt AGD, tekstylia, obuwie).

Po kontroli do zamawiającego trafia szczegółowy raport z dokumentacją fotograficzną, video oraz dołączonymi próbkami.

Piotr Burzyński
Dyrektor ZarządzającyBiznes Polska Newsletter

Zobacz także

BizPoland Magazine - our monthly magazine for Foreign Investors.

Copyright © 2016 BiznesPolska.pl